Geri Dön

Anahtar Şifre

İnternet Bankacılığı’nda halen kullanılan sabit şifreler, en temel ve en kolay kullanım şekli olmakla birlikte gelişen teknoloji, yeni güvenlik uygulamaları ve bu uygulamalardan doğan açıkları kapatmak amacıyla daha fazla güvenlik sağlayan yeni olanakları da beraberinde getirir.

Konuyla ilgili olarak alınması gereken önlemler konusunda araştırma ve çalışmalar devam ettirilmekte olup, bu kapsamda “Anahtar Şifre” uygulamasına başlandı.

Kullanımınıza sunduğumuz Anahtar Şifre aracı, “Tek Kullanımlık Şifre” üreten bir araçtır. İnternet Bankacılığı’na girerken her seferinde farklı bir şifre üreterek giriş güvenlik seviyesi bir derece daha artırılabilir. Farklı nedenlerle olsa bile kişisel bilgilerin ele geçirilmesi halinde, İnternet Bankacılığı’na giriş yapılabilmesi için Anahtar Şifre aracının üreteceği şifre gereklidir. Anahtar Şifre aracı kullanılarak İnternet Bankacılığı’nda ekstra bir koruma sağlanır.

Özellikleri

 • Anahtar Şifre ile siz müşterilerimiz için özel olarak üretilen “Tek Kullanımlık Şifre” ile Şubesiz Bankacılık müşterilerinin güvenlik düzeyi arttırılır.
 • Anahtar Şifre tarafından üretilen şifreler, sekiz haneli rakamlardan oluşur. Bu şifre, ikinci bir kez kullanıcının kendisi ya da diğer Anahtar Şifre kullanıcıları tarafından kullanılamaz.

Başvuru şekilleri ve teslimat

 • VakıfBank Şubesiz Bankacılık müşterisi olan gerçek ve tüzel kişiler, Anahtar Şifre aracı sahibi olabilir.
 • Anahtar Şifre aracını, VakıfBank şubelerinden ve İnternet Bankacılığı’ndan 26.44 TL. karşılığında satın alabilirsiniz.
 • Anahtar Şifre aracının, İnternet Bankacılığı’ndan sipariş edilmesi durumunda yurtiçinde belirteceğiniz herhangi bir adrese ücretsiz kargo ile teslim edilir.

Bilmeniz gerekenler

Anahtar Şifre aracı kullanım kılavuzu

Anahtar Şifre aracı, İnternet Bankacılığı’nda kullanıcı doğrulaması için kullanılan bir araçtır. Araç, üzerindeki şifre üretme tuşuna her basıldığında tek kullanımlık bir şifre üretir. İnternet Bankacılığı girişinde internet şifresine ek olarak; araç tarafından üretilen şifrenin de girilmesiyle güvenlik düzeyi arttırılır. Anahtar Şifre aracı tarafından üretilen şifre, bir kez kullanıldıktan sonra tekrar kullanılamaz.


Bilgisayarlar, key logger, trojan, screen logger gibi yazılımlarla uzaktan kontrol edilebilir. İnternet Bankacılığı’na girişte kullanılan müşteri numarası, internet şifresi ve diğer kişisel bilgiler, fark edilmeden kötü niyetli kişilerin eline geçebilir. Bu tip bilgilere sahip olan kötü niyetli kişiler, İnternet Bankacılığı aracılığıyla hesaplarınıza ulaşabilir. Anahtar Şifre kullanılarak bu tipteki istenmeyen durumlara karşı güvenlik düzeyi arttırılabilir. Anahtar Şifre aracı tarafından üretilen şifre yalnızca bir kez kullanılabildiğinden, ifade edilen yöntemlerle müşteri şifresini ele geçiren kötü niyetli kişiler, bilgilerini ele geçirdikleri kişiye ait Anahtar Şifre aracına sahip olmayacaklarından, müşteri hesaplarına ve amaçlarına ulaşamazlar.


Sahip olma

Anahtar Şifre aracı, VakıfBank şubeleri aracılığıyla temin edilebilir. Şubeler araç bedelini tahsil ederek aracı, belirtilen VakıfBank müşteri numarası ile ilişkilendirebilirler. Dolayısıyla, bir kişi ancak bir Anahtar Şifre aracı sahibi olabilir.


İlk kullanım

Anahtar Şifre aracı üzerinde yer alan şifre üretme tuşuna ilk kez basıldığında, araç ekranında “INIT” sembolü görünür. Araç ekranında “SNR” sembolünün görünür olması, araç seri numarasının görüntüleniyor olduğu anlamına gelir.(Aracın seri numarası, aynı zamanda aracın arka tarafında da SNR şeklinde yazar.) Şifre üretmeye başlamak için araç üzerindeki şifre üretme tuşu, ekranda “OTP” sembolü görünene kadar (yaklaşık 10 saniye) basılı tutulmalıdır.”OTP” sembolünün ekranda görünüyor olması, aracın şifre üretmeye başladığı anlamındadır. Araç şifre üretmeye başladıktan sonra şifre üretme tuşuna her basıldığında, yeni bir şifre üretecektir. Her yeni şifre üretme işlemi için üretme tuşu, yaklaşık 2 saniye basılı tutulmalıdır.


Bloke ve blokenin kaldırılması

Anahtar Şifre aracı tarafından üretilen şifrelerin arka arkaya 3 kez hatalı girilmesi durumunda araç, sistem üzerinde bloke olur ve sistem, gelen istekleri kabul etmez. Sistemin gelen istekleri tekrar kabul etmeye başlaması için 0850 222 0 724 Telefon Bankacılığı aranarak Anahtar Şifre üzerindeki bloke kaldırılmalıdır. Bloke kaldırma işlemini takiben, senkronizasyon (uyum) işlemi gerçekleştirilmelidir. Senkronizasyon işlemi hakkında bilgiye aşağıdan ulaşabilirsiniz.


Senkronizasyon (Uyum işlemi)

Arka arkaya 10 kez veya daha fazla şifre üretilmesi ve bu şifrelerden hiçbirinin kullanılmaması durumunda sistem, daha sonra girdiğiniz şifreleri doğru olsa bile kabul etmez. Bu nedenle, kullanılmayacağı durumlarda Anahtar Şifre aracıyla şifre üretmekten kaçınılmalıdır.


Sistemin Anahtar Şifre aracı tarafından üretilen şifreleri tekrar kabul etmeye başlaması için 0850 222 0 724 Telefon Bankacılığı aracılığıyla, Anahtar Şifre aracı ile sistem arasında senkronizasyon işlemi gerçekleştirilmelidir. Senkronizasyon işlemi, araç tarafından üretilen 2 şifrenin, arka arkaya telefon aracılığıyla tuşlanması ile tamamlanır.


İnternet Bankacılığı’nda kullanım

İlk kullanım işlemlerinin gerçekleştirilmesinin ardından Anahtar Şifre aracı, İnternet Bankacılığı’nda kullanılabilir hale gelir. İnternet Bankacılığı girişinde, müşteri numarası ve internet şifresi girilmesinden sonra Anahtar Şifre aracı sahibi müşteriler için yeni bir şifre sorma ekranı gelir. Bu ekranda, Anahtar Şifre aracı tarafından üretilen şifrenin doğru bir şekilde girilmesi ile işlemlere devam edilebilir.


Kayıp çalıntı bildirimi

Anahtar Şifre aracının kaybolması veya çalınması halinde;


1. 0850 222 0 724 Telefon Bankacılığı aranarak kayıp çalıntı – bloke talebi iletilir.

2. 0850 222 0 724 Telefon Bankacılığı tarafından VakıfBank müşteri numarası ve Anahtar Şifre blokelenir.

3. Bu aşamadan sonra müşteri, İnternet Bankacılığı’nı kullanamaz hale gelir.

Kayıp çalıntı bildirimi iptali

1. 0850 222 0 724 Telefon Bankacılığı aranarak daha önce bildirmiş olan bloke talebini iptal talebi iletilir.

2. 0850 222 0 724 Telefon Bankacılığı, kimlik kontrolünün ardından VakıfBank müşteri numarası ve Anahtar Şifre üzerindeki blokeyi kaldırır.

3. Bu aşamadan sonra müşteri, İnternet Bankacılığı’nı Anahtar Şifre ile normal olarak kullanmaya devam edebilir.

Önemli bilgiler

 • Anahtar Şifre aracı müşteriye özel olup, Anahtar Şifre aracı tarafından üretilen şifreler başkaları ile paylaşılmamalıdır.

 • Anahtar Şifre aracı sahibi müşteriler, Anahtar Şifre aracı tarafından üretilen şifre olmadan, sisteme giriş yapamayacaklardır. Bu nedenle araç, ihtiyaç duyulduğunda ulaşabilecek şekilde taşınmalıdır.

 • Anahtar Şifre aracının kaybolması ya da çalınması durumunda, 0850 222 0 724 Telefon Bankacılığı’ndan araç kullanıma kapattırılmalıdır.

 • Yalnızca İnternet Bankacılığı’na giriş yapılacağı zaman şifre üretilmeli ve kullanılmayacak durumlarda şifre üretilmemelidir. 10 defadan fazla şifre üretilerek kullanılmaması durumunda, aracı tekrar senkronize etmek gerekir. (bkz senkronizasyon)

 • Anahtar Şifre aracı kullanılarak şifre üretildikten sonra zaman sayacı, araç kendini kapatana kadar kalan süreyi gösterir. Üretilen şifrenin ekranda daha uzun süre kalması isteniyorsa, geriye sayım esnasında araç üzerindeki tuşa, 2 saniyeden az olacak şekilde kısa süreli basılmalıdır.

 • Anahtar Şifre aracı açık konumdayken şifre üretme tuşuna 2 saniye veya daha uzun süre basıldığında, yeni bir şifre üretilir. Araç, kapanmadan arka arkaya ancak 5 kez şifre üretebilir. Daha sonra şifre üretilmek istenirse, aracın kendini kapatması beklenmelidir.

 • Anahtar Şifre aracı, enerji tasarrufu ve güvenlik amacıyla kullanılmadığı durumlarda, ekranını otomatik olarak kapatır.

 • Aracın pili bittiğinde yenisiyle değiştirilebilir ve değişimden sonra tekrar senkronizasyona gerek duyulmaz. 

 • Araç su, nem, darbe vb. hasarlara karşı korunmalıdır.