Geri Dön

Hisse Senedi

Türkiye Vakıflar Bankası T.A.O. emir iletimine aracılık faaliyetleri kapsamında Vakıf Yatırım Menkul Değerler A.Ş. lehine pay(hisse senedi) alım-satım ve halka arz işlemlerine aracılık etmektedir. Pay (hisse senedi) alım satım işlemleri yapabilmek için size en yakın Şubemize uğrayarak sözleşme ve ekleri ile Yatırım Hizmet ve Faaliyetleri Genel Risk Bildirim Formu’nu imzalamanız gerekmektedir.


Yatırım Hizmet ve Faaliyetleri Genel Risk Bildirim Formu için tıklayınız. Paylara İlişkin Risk Bildirim Formu için tıklayınız.

Hisse Senedi İşlemlerini Yapabileceğiniz Kanallar

 

Borsa pay piyasasında işlem gören payların işlem esaslarının belirli özellikleri dikkate alınarak farklılaştırılması ve bunların sınıflandırılması amacıyla söz konusu paylar A, B ve C olmak üzere üç farklı grupta izlenmektedir. Pay piyasası dışında kalan; Piyasa Öncesi İşlem Platformu (PÖİP), Nitelikli Yatırımcı İhraç Pazarı ve Yakın İzleme Pazarı’nda (YİP) işlem gören paylar genel olarak D Grubu adı altında izlenmekte ve söz konusu payların içinde bulunduğu piyasa, platform veya pazarın özellikleri dikkate alınarak farklı işlem esaslarına tabi tutulmaktadır.

Fiili Dolaşımdaki Pay (FDP) değeri bakımından 30 milyon TL ve üzerinde olan paylar A Grubunda, 30 milyon TL’nin altında ancak 10 milyon TL ve üzerinde olan paylar B Grubunda, 10 milyon TL’nin altında olan paylar C Grubunda işlem görmektedir. Ayrıca A ve B Grubu paylar sürekli müzayede işlem yöntemine tabi olup, C Grubu paylar ise piyasa yapıcısı veya likidite sağlayıcısına sahip olması durumunda sürekli müzayede işlem yöntemine, piyasa yapıcısı veya likidite sağlayıcısına sahip olmaması durumunda tek fiyat işlem yöntemine tabidir. D Grubu paylar tek fiyat işlem yöntemine tabidir. Detaylı bilgi için “Paylara lişkin İşlem Kuralları Bildirim Formu” nu inceleyebilirsiniz.


Paylara İlişkin İşlem Kuralları Bildirim Formu için tıklayınız.

Gelişen İşletmeler Piyasası (GİP) nedir?

Gelişme ve büyüme potansiyeline sahip şirketlerin sermaye piyasalarından fon sağlamak amacıyla ihraç edecekleri payların işlem görebileceği şeffaf ve düzenli bir ortam yaratmak amacıyla kurulan piyasadır.
Gelişen İşletmeler Piyasasında işlem gören payların (hisse senetlerinin) alım satım işlemlerini yapabilmek için Gelişen İşletmeler Piyasası Risk Bildirim Formunu imzalamanız gerekmektedir.


Gelişen İşletmeler Piyasası Risk Bildirim Formu için tıklayınız.

Sermaye piyasalarında yapacağınız işlemler sonucunda kar elde edebileceğiniz gibi zarar riskiniz de bulunmaktadır. Bu nedenle, işlem yapmaya karar vermeden önce, piyasada karşılaşabileceğiniz riskleri anlamanız, mali durumunuzu ve kısıtlarınızı dikkate alarak karar vermeniz gerekmektedir. Dolayısıyla tasarruflarınızı bu tip yatırımlara yönlendirmeden önce dikkatli bir şekilde araştırma yapmalısınız. Aşağıdaki risk bildirim formlarını okuyarak mevcut riskler hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.


Yatırım Kuruluşu Varantlarına İlişkin Risk Bildirim Formu için tıklayınız.
Piyasa Öncesi İşlem Platformu (Pöip) Risk Bildirim Formu için tıklayınız.
Nominal Değerin Altında Pay İhracı Yoluyla Sermaye Artırımına İlişkin Risk BF için tıklayınız.
Sermaye Artırımı Risk Bildirim Formu için tıklayınız.
Gayrimenkul Sertifikalarına İlişkin Risk Bildirim Formu için tıklayınız.