VakıfBank’tan Çeyiz Hesabı

Tüm Kampanyalar


Birikimlerinizi VakıfBank Çeyiz Hesabı’nda değerlendirin, birikim sürenize ve tutarınıza göre 5.481,19 TL’ye varan devlet katkısıyla evlilik yolunda ilk adımı atın.

VakıfBank Çeyiz Hesabı’nın Özellikleri:

Kimler Çeyiz Hesabı Açtırabilir?

  • Çeyiz Hesabı’nı sadece T.C. vatandaşı gerçek kişiler ile mavi kart sahipleri açtırabilir.
  • 18 yaşından küçükler adına veli ya da vasisi tarafından Çeyiz Hesabı açtırılabilir.
  • 18 yaşından büyüklerin hesap açtırabilmesi için hiç evlilik yapmamış olmaları ve azami 24 yaşını doldurmamış olmaları gerekmektedir.
  • Çeyiz Hesabı ortak hesap olarak açtırılamaz.
  • Evlenmeyi planlayan çiftler birbirinden ayrı olarak Çeyiz Hesabı açtırarak devlet katkısından ayrı ayrı faydalanabilir.

Birden Fazla Çeyiz Hesabı Açtırabilir mi?

  • Katılımcı birden fazla Çeyiz Hesabı açtıramaz. Çeyiz Hesabı bankalar arasında taşınamaz.
  • Müşterinin bankada veya farklı bankalarda birden fazla hesap açması durumunda bu hesaplar birleştirilemez.

Çeyiz Hesabı’nın Asgari Vadesi nedir?

  • Minimum 3 yıl vadeli olarak TL cinsinden açtırılabilir.

Çeyiz Hesabı’na Yapılan Ödeme Tutarları ve Koşulları Nelerdir?

  • Hesap bakiyesiz de açılabilecek olup, katılımcı Çeyiz Hesabı’nın açılış tarihinde, bir defaya mahsus olmak üzere, Çeyiz Hesabına Dair Yönetmeliğin 5. maddesinde belirtilen üst sınırı aşan bir tutar yatırabilir. Bu tutar 16.443,56 TL’yi* geçemez.
  • Müşteri tarafından hesaba düzenli olarak aylık ya da 3 aylık dönemlerde yatırılacak tutarlar kasadan, vadesiz mevduat hesabından, vadesiz mevduat hesabında yeterli bakiye olmaması durumunda talimatının bulunması halinde sırasıyla havuz hesabından sonra kredili mevduat hesabından, düzenli ödeme talimatı bulunmaması durumunda ise limitler dahilinde kalınmak şartı ile herhangi bir kanaldan yatırılabilecektir.
  • Düzenli ödeme periyodu olan aylık veya 3 aylık ödeme tercihi her 12 aylık dönem başında değiştirilebilecektir.
  • Düzenli aylık ödemelere* ilişkin alt sınır 109,62.-TL, üst sınır 1,096,24 TL’dir. Ödemelerin üç aylık ödeme planına* göre yapılması durumunda 3 ayda bir yapılacak ödeme tutarı asgari 328,87 TL ve azami 3.288,71 TL’dir. Düzenli ödemeler, alt ve üst sınırlar dahilinde kalınmak kaydıyla, farklı tutarlarda yapılabilir.
  • Düzenli ödemeler ilgili ay veya 3 aylık periyodun içerisinde yapılabilir.
  • Sözleşme dahilinde yapılan ödemeler toplamı alt sınıra ulaştığında katılımcı ilgili ay veya 3 aylık dönem için düzenli ödemesini tamamlamış sayılır.

Çeyiz Hesabı’na Uygulanan Faiz Tahakkukları Nasıl Gerçekleşir?

  • 3 yıllık süre sona ermişse ve müşteri devlet katkısına hak kazanıp bankaya başvuruda bulunursa, 3 yıllık sürenin bitiminden sonra yapılan ödemeler için ödeme tarihi ve hesap kapama tarihi arasında geçen süre üzerinden güncel faiz oranları ile hesaplanan birikmiş faizler de kapanış bakiyesine eklenecektir.
  • Ancak, 3 yıllık süre sona ermesine rağmen müşteri devlet katkısına başvuru yapmadan hesabını kapatmak için bankaya başvurursa, yalnızca tamamladığı son döneme (12 aylık dönem) kadar yapmış olduğu düzenli ödeme tutarlarının faizini alabilecek; içerisinde bulunduğu ancak tamamlayamadığı dönemde yatırılan düzenli ödemeler için ise faize hak kazanamayacaktır. Bu hususlar, müşterinin ikinci dönem başı ile üçüncü dönem sonu arasında hesabını kapatmak istemesi için de geçerlidir.
  • Hesabın birinci dönem sonundan önce kapatılması durumunda ise, müşteri yaptığı düzenli ödemeler için hiçbir şekilde faize hak kazanamayacak, yalnızca hesapta bulunan düzenli ödeme tutarları müşterinin vadesiz mevduat hesabına aktarılacaktır.
  • Vergi kesintisi, birer yıllık dönemler sonunda geçerli cari vergi oranları üzerinden hesaplanacaktır. 1. dönem sonunda faiz tahakkukunun yapıldığı gün hesabın kapatılması halinde, hesabın açılıştaki vadesinin değişmesi nedeniyle yeni vade için uygulanacak stopaj oranı ile hesabın olması gereken vadesine uygulanacak stopaj oranı arasındaki fark tahakkuk edilen brüt faiz üzerinden hesaplanarak hesaptan tahsil edilecektir.

Çeyiz Hesabı’ndan Hesap İşletim Ücreti Alınmakta mıdır?

  • Çeyiz Hesabı’ndan hesap işletim ücreti alınmamaktadır.

Çeyiz Hesabı’ndan Bir Dönem İçerisinde Azami Kaç Kez Para Çekilebilir?

  • Çeyiz Hesabı’ndan 1 dönem içerisinde en fazla iki kez para çekilebilmektedir. Çekim hakkının kullanılması halinde Çeyiz Hesabı’nda kalan bakiyenin, hesabın açılış tarihinden itibaren yatırılması gereken asgari tutarlar toplamından az olmaması gerekmektedir.

Katılımcının Devlet Katkısına Hak Kazanabilmesi İçin Hangi Koşullar Sağlanmalıdır?

  • Evlilik tarihinden önce asgari 3 yıl boyunca Çeyiz Hesabı’na düzenli ödeme yapması,
  • Çekim Hakkı ve Düzenli Ödemenin Aksatılmamasına Dair Yönetmeliğin 5. Maddesi’nin Dördüncü, Beşinci ve Altıncı Fıkralarında belirtilen şartlardan herhangi birini ihlal etmemesi,
  • 27 yaşını doldurmadan ilk evliliğini yapması,
  • Evlilik tarihinden itibaren 6 ay içerisinde uluslararası aile cüzdanı ve ilk evliliği olduğuna dair 5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanunu’nun 44. Maddesi gereğince İlçe Nüfus Müdürlüklerinden alacağı belge ile bankamıza müracaat etmesi gerekmektedir.

Çeyiz Hesabı’nın Düzenli Ödeme Sürelerine Göre 2017 Yılı İçin Geçerli Olan Devlet Katkısı Oran Ve Tutarları Nedir?

  • Devlet katkısının hesaplanmasında, evlilik tarihindeki birikim tutarı esas alınır.
  • 36 aydan daha az bir süre ile birikim yapılması halinde devlet katkısı ödenmez.
  • 36-47 ay için hesaptaki birikim tutarı yüzde 10 ile çarpılır; ödenecek tutar 4.384,95 TL’yi geçemez.*
  • 48-59 ay için hesaptaki birikim tutarı yüzde 15 ile çarpılır; ödenecek tutar 4.933,07 TL’yi geçemez.*
  • 60 ay ve üzeri için hesaptaki birikim tutarı yüzde 20 ile çarpılır; ödenecek tutar 5.481,19 TL’yi geçemez.*
  • Devlet katkısı ödemesi yapıldıktan veya devlet katkısı hakkının kaybedilmesinden sonra hesap “Çeyiz Hesabı” statüsünden çıkartılır, müşteri talimatı olmadığı sürece devlet katkısı olmadan açık kalmaya devam eder.

* Ödenecek katkı payları ile hak edilen devlet katkısına ilişkin minimum ve maksimum tutarlar 2017 yılı için geçerli olup söz konusu tutarlar her yıl başında yeniden değerleme artış oranında artacaktır.

Çeyiz Hesabı ve devlet katkısına ilişkin detaylı bilgi için ilgili kanun ve yönetmeliğe buradan ulaşabilirsiniz.

-07.04.2015 tarih ve 29319 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan “Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun

-16.12.2015 tarih ve 29564 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan "Çeyiz Hesabı ve Devlet Katkısına Dair Yönetmelik

-Çeyiz Hesabı brüt faiz oranımız %10,80’dir.