Cep Şifre

Cep Şifre Nedir?

Cep Şifre, VakıfBank’ın müşterilerine sunduğu tek kullanımlık şifre seçeneklerinden biridir. Cep telefonunuza yükleyeceğiniz uygulama üzerinden, tek kullanımlık şifre üretmenizi sağlar. Şifre, ücretsiz olarak üretilebilir.

Cep Şifre uygulaması nasıl aktive edilir?

Uygulamayı telefonunuza indirdikten sonra İnternet Bankacılığı’nda, Güvenlik - Güvenlik araçları - Cep Şifre aktivasyon sayfasında belirtilen adımları takip ederek Cep Şifre uygulamasını aktive edebilirsiniz.

Aktivasyon işlemi için İnternet Bankacılığı ekranında görünen Cep Şifre seri numaranızı ve aktivasyon kodlarınızı cep telefonunuzdaki aktivasyon menüsüne sırasıyla girmeniz ve daha sonra telefonunuzdaki yönlendirmeleri takip ederek 6 haneli PIN kodunuzu belirlemeniz gereklidir. PIN kodu, Cep Şifre’yi her kullanmak istediğinizde size sorulur.

PIN kodunuzu belirledikten sonra ekrana gelen ilk şifre, İnternet Bankacılığı’na yazılmalıdır. Aktivasyon işleminiz tamamlandığında İnternet Bankacılığı’na giriş ve tek kullanımlık şifre gerektiren tüm işlemleri, Cep Şifre ile yapmanız gereklidir. Cep Şifre, yükleme işlemini başarılı bir şekilde gerçekleştirmiş ancak herhangi bir sebepten ötürü aktivasyon işlemini tamamlamamış iseniz aktivasyon işleminizi, daha sonra da yapabilirsiniz.


Cep Şifre nasıl kullanılır?

Cep Şifre’yi her kullanışınızda, uygulamayı çalıştırabilmek için yükleme sırasında belirlediğiniz Cep Şifre PIN kodunu girmeniz gereklidir. Cep Şifre uygulamasında “Şifre üret” seçeneğini seçtiğinizde, sizden 6 haneli PIN kodunuzu girmeniz istenir. PIN kodunuzu başarıyla girdikten sonra üretilen 6 haneli tek kullanımlık şifreniz, 30 saniye boyunca cep telefonunuzun ekranında gösterilir.


Cep Şifre işlem imzalama nedir?

Cep Şifre kullanımdayken belirleyeceğiniz alt limit üstündeki para transfer işlemleriniz (havale/EFT) için işlem imzalamayı İnternet Bankacılığı, Güvenlik - Güvenlik araçları - Cep Şifre işlem imzalama adımı ile aktive edebilirsiniz. İşlem tutarını ve İnternet Bankacılığı‘nda gösterilen işlem kodunu, Cep Şifre uygulamasındaki imzala menüsüne girerek başka bir işlemde kullanılması mümkün olmayan, işleminize özel tek kullanımlık şifrenizi üretebilirsiniz.


Cep Şifre kullanırken nelere dikkat edilmelidir?

Cep Şifre, açılış şifresi (PIN) korumalıdır. PIN ile çalışır ve bu şifre olmadan sizden başka kimse şifre üretemez. Ürettiği 6 haneli şifreler, tek kullanımlıktır. Cep Şifre PIN kodunu, 3. şahısların tahmin edemeyeceği şekilde belirlemek, korumak ve Cep Şifre’yi müşteri haricindeki bir kimsenin kullanmaması, müşterinin sorumluluğundadır.

PIN kodu ve şifre bilgileri, bankamız çalışanları dahil hiç kimseyle paylaşılmamalı ve yazılı olarak saklanmamalıdır.

Cep Şifre uygulaması çalıştırılırken PIN kodu 5 kez hatalı girilirse, uygulama kilitlenir ve çalışmaz. PIN kodu kilitlendiğinde ya da unutulduğunda, 0850 222 0 724 Telefon Bankacılığı aranarak aktivasyon yapılması gereklidir.

İnternet Bankacılığı’nda Cep Şifre’nizi üst üste hatalı girmeniz durumunda, erişiminiz bloke olur. Bu durumda, Şifre Al ile veya 0850 222 0 724 Telefon Bankacılığı’ndan blokenizi açabilir ve işlemlerinize devam edebilirsiniz.

Üst üste çok sayıda Cep Şifre üretip hiçbirini kullanmamanız durumunda, Cep Şifre’niz uyumunu kaybeder. Bu durumda, 0850 222 0 724 Telefon Bankacılığı’nı arayarak Cep Şifre için uyum işlemi yapabilirsiniz.

Cep Şifre’yi cep telefonunuza yükledikten sonra, telefonunuzun kaybedilmesi, çalınması veya 3. şahısların eline geçmesi ihtimaline karşı güvenliğiniz için hemen 0850 222 0 724 Telefon Bankacılığı’nı arayarak gerekli güvenlik önlemlerini aldırmanız gereklidir.